Novela (po G. Boccacciu)

Storite tisto, kar govorimo, in ne tisto, kar delamo.

— G. Boccaccio

Devetošolci so pri slovenščini brali novelo iz znamenite Boccaccieve zbirke Dekameron. Mimogrede, okvirna pripoved, ki povezuje 100 novel v zbirki, je nadvse aktualna. Govori o sedmih dekletih in treh mladeničih, ki se pred kugo zatečejo v podeželsko vilo nedaleč od Firenc. V karanteni pa si čas krajšajo s pripovedovanjem zgodb. Ena od njih govori o tem, kako se lahko človek z bistrostjo in iznajdljivostjo reši iz zagate. Novelo je poustvarila učenka Zoja in tako pokazala, da je sporočilo zgodbe še vedno aktualno.

Napisala: Zoja R., 9. b

V ponedeljek se je celotni 9. b zbral pred učilnico za zgodovino, že deset minut pred dejanskim začetkom prve ure. Čakal jih je namreč test. Vsi so si poskušali zapomniti še zadnje letnice in imena čudnih kraljev, ki jim verjetno ne bodo nikoli koristila. Rok je sedel na klopci in si na majhne listke zapisoval ključne podatke. Tajda je stopila zraven in se mu zasmejala: »A se nisi učil?« Rok ni dvignil pogleda in je samo kratko odgovoril: »Sem se.« Tajda se je namrščila: »Zakaj si pa potem delaš plonk listke?« »Zakaj pa ne?« odvrne Rok in jo končno pogleda nazaj. Tajda zavije z očmi in se vrne k skupini histeričnih deklet, da bi skupaj že petnajstič ponovile eno in isto stvar.

Na hodnik končno stopi učitelj in jih pokliče v razred. Ko se vsi posedejo, je sedežni red precej drugačen kot običajno, ampak gospod Mlakar tega očitno ne opazi, kajti začne s svojim kratkim monologom: »Pozdravljeni na vašem prvem letošnjem testu iz zgodovine, upam da ste se dobro pripravili, saj je test precej kompleksen. Ne dovolim prepisovanja, če pa ima še kdo kakšno vprašanje, naj vpraša zdaj, kajti med testom ne dajem nobenih dodatnih informacij.« Ker je v razredu vladala tišina, je učitelj učencem razdelil teste in jim zaželel srečo. Vsi so začeli hitro reševati. Po nekaj minutah Rok iz rokava privleče listek, da bi nekaj na hitro prepisal, a gospod Mlakar ravno v tistem trenutku dvigne pogled iznad računalnika in pogleda po razredu. Ko zagleda Roka, jezno vstane in stopi do njegove mize ter mu vzame test. Rok ga presenečeno pogleda, gospod Mlakar pa začne kričati: »Kaj sem rekel o plonkanju?! Dobro veš, da je to prepovedano! Zakaj plonkaš!?« Roku se uspe na hitro zbrati in razmišlja, kako naj se izvleče iz težav. Nazadnje odvrne: »Saj ne plonkam, samo pregledujem si odgovore.«

Gospoda Mlakarja je ta odgovor tako presenetil, da se je skoraj zasmejal. »Ne skrbi, za to bom pa poskrbel kar jaz,« reče. Vzame mu listek, a mu vrne test. »Nadaljujte, če pa še koga dobim, da prepisuje, dobi cvek.«

 

Učiteljica: Laura R.

 

 

 

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja