Učenci 1. A razreda sodelujemo pri projektu EKO beri

Pripravila: Urška M., učiteljica 1. a

V novembru smo spoznali in prebrali knjigo pisateljice Jane Goodal z naslovom Doktor Belko. Učenci so jo z velikim zanimanjem poslušali. Zelo se jih je dotaknila:

• Tudi jaz bi imela takega zdravnika, ker pomaga, daje “lubčke”, je mehak.
  • Zgodba je bila zanimiva, lepa, kuža Belko je najboljši kuža. Ilustracije so mi zelo všeč.
  • Zanima me, če kužki zdravniki res obstajajo.
  • Belko je prijazen, zelo pameten in lep pes.
  • Doktor Belko je zanimiv, ker je polizal roko bolnemu otroku in ga je tako pozdravil.
  • Kužek Belko je poseben, zdravilen, prijazen in zanimiv.
  • Jaz bi ga imel, da bi me pozdravil, ko dobim temperaturo.
  • Ko sem bolna, je dolgočasno. Z doktorjem Belkom mi ne bi bilo dolgčas, saj bi se z njim božala, stiskala, crkljala in igrala. Spal bi v moji postelji in me pozdravil.
  • Kuža Belko je bel, ampak tudi druge barve psi in mačke so zdravilni.

Učence je zanimalo, če so tudi v slovenskih bolnišnicah psi zdravniki. Dva naša učenca, ki sta bila že v bolnišnici, sta povedala, da so ju obiskali Rdeči noski – klovni zdravniki – in ju razveselili, nasmejali, podarili bonbone, balone ter se z njima igrali.

Spomnili smo se, da policistom pomagajo policijski psi, reševalcem in gasilcem pa psi reševalci. Slepim ljudem pomagajo psi vodniki. Ljudje šolajo, naučijo pse različnih veščin in spretnosti. Psi z ljubeznijo, zaupanjem, predanostjo, toplino, vztrajnostjo in znanjem pomagajo vsem ljudem.

Učenci so med projektom razvijali ročne spretnosti, fino motoriko, si nudili medsebojno pomoč, se pogovarjali, sodelovali, poslušali, bogatili besedni zaklad, se opazovali, nasmejali …

Med nastajanjem/izdelovanjem glavnega junaka – psička Belka – smo se zelo zabavali, nato pa male kosmatince ponosno odnesli domov.

Ko so svoje doktorje Belke nesli domov, so pripovedovali:

• Belka sem posodila sestrični, ki je bolna. Ko bo zdrava, mi ga bo vrnila.
  • Starša sta bila začudena, ker sem naredila tako lepega doktorja Belka. Spi na polički ob moji postelji.
  • Moj Belko je na omari. Tam me gleda, ko rišem in se igram z lego kockami, avtomobili. Z njim se igram kužke in imam v igri še druge plišaste pse in medvedke.
  • Moj Belko je na pisalni mizi in me opazuje, ko delam nalogo ali rišem. Zvečer pa spi pri meni. Upam, da ne bom nikoli zbolel, ker imam Belka. On me varuje. Imam ga zelo rad.
  • Mojega Belka je hotel bratec. Malo sem mu ga posodil. Zmeraj ga dam na previjalno mizo, da naju gleda, ko se igrava na tleh.
  • Moja mami je rekla, da sem naredil najlepšega kužka, da sem se zelo potrudil. Če bo mami zbolela, ji ga bom posodil.

Spoznali smo, da so živali prav tako kot mi čuteča bitja. Da moramo ljudje z živalmi spoštljivo ravnati in jim ne škodovati. Od živali se lahko vsi veliko naučimo in z njimi v slogi, sožitju živimo.